E-learningowy kurs NATO dot. cyberbezpieczeństwa już dostępny po polsku!

Powodzeniem zakończyła się adaptacja, połączona z testowaniem, wersji polskiej kursu NATO ADL 076 – Cyber Defence Awareness (Kurs Świadomości Cyberbezpieczeństwa). Działania były prowadzone na platformie LMS ILIAS Filii UWM w Ełku. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie inauguracji, planowanej na 31 stycznia br., w toku ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat „Przyszłość ochrony danych osobowych w świetle rozwoju technologii”.Adaptacja kursu stanowi efekt projektu, w który zaangażowane były cztery podmioty: NATO DEEP eAcademy, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej oraz Filia UWM w Ełku. Kurs, jako certyfikowany przez Sojusz Północnoatlantycki, jest dostępny na platformie LMS ILIAS Dowództwa Strategicznego NATO ds. Transformacji w Norfolku (https://jadl.act.nato.int/). W 2022 roku został przetłumaczony na trzy języki. O randze kursu NATO ADL 076 stanowi, że w inauguracji wersji w języku bośniackim uczestniczył minister obrony narodowej Bośni i Hercegowiny, wersji w arabskim – dowódca Sił Zbrojnych Iraku, wersji po ukraińsku – wiceminister obrony narodowej Ukrainy. Tłumaczenia kursu, jako oddzielne  projekty, były realizowane pod egidą NATO DEEP eAcademy. Zespołami kierował dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM.

Poniżej kluczowe liczby opisujące kurs.
  • 16 modułów tematycznych/ lekcji oraz wstęp i zakończenie
  • 496 slajdów/ekranów (screens)
  • 581 elementów interaktywnych (np. podcasty, videocasty, animacje)
  • 167 elementów graficznych
  • 74 quizy i pytania (w różnym układzie) zawarte w 15 testach
  • 4 godziny – szacowany czas zaliczenia wszystkich elementów kursu
  • ukończenie kursu zapewnia otrzymanie 4 punktów CPE: https://www.isaca.org/credentialing/how-to-earn-cpe

Tematy modułów:

1. Ogólne pojęcia i kategorie dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego.
  2. Złośliwe oprogramowanie, wirusy i spyware.
  3. Oprogramowanie antywirusowe.
  4. Nieautoryzowany dostęp do systemów i cechy silnego hasła.
  5. Kradzież tożsamości i narażenie danych poufnych.
  6. Zagrożenia związane z nośnikami przenośnymi.
  7. Zagrożenia związane z e-mailem (niebezpieczne załączniki, oszustwa itp.).
  8. Zagrożenia dla i z urządzeń mobilnych.
  9. Tworzenie kopii zapasowych systemów i plików.
  10. Udostępnianie plików i kwestie praw autorskich.
  11. Niebezpieczeństwa niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych.
  12. Bezpieczeństwo pulpitów.
  13. Inżynieria społeczna i inne aspekty związane z ludźmi.
  14. Usuwanie informacji.
  15. Zagrożenia związane z sieciami społecznościowymi.
Wersja w języku polskim będzie docelowo dostępna na platformie LMS ILIAS Filii UWM w Ełku, dla wszystkich osób posiadających aktywne konto (studenci, nauczyciele akademiccy oraz osoby upoważnione przez Dyrektora Filii UWM w Ełku). Generowane przez system świadectwo ukończenia, z kodem QR oraz odznaką cyfrową, będzie przenoszone do zasobów „e-Plecaka”.
Ilustracja – przykładowe zrzuty ekranowe kursu w różnych wersjach językowych.