Życzenia z Kwatery Głównej NATO z okazji inauguracji roku akademickiego.

7 października 2022 roku, w trakcie inauguracji roku akademickiego w Filii UWM w Ełku, emitowane zostały życzenia dyrektora programu NATO DEEP – Mariusza Solisa, nagrane w studiu telewizyjnym Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Poniżej jednolity tekst (opracowanie – PG)

Szanowni Państwo,
Inauguracja roku akademickiego w Filii w Ełku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to wydarzenie o szczególnym znaczeniu, również z perspektywy Kwatery Głównej NATO oraz Programu, którego jestem dyrektorem. Istotą DEEP, czyli programu transformacji systemów szkolnictwa wojskowego krajów partnerskich Sojuszu, który obejmuje szesnaście państw, jest dobrze pojęta współpraca oraz wykorzystanie potencjału podmiotów udzielających wsparcia w trzech kluczowych dziedzinach. Po pierwsze – reforma struktur organizacyjnych, po drugie – rozwój kompetencji wykładowców (w tym kompetencji cyfrowych) oraz po trzecie – harmonizacja programów kształcenia. W tym kontekście rolę szczególną odgrywają narzędzia jakimi Program dysponuje, a które znakomicie potwierdziły swą przydatność w czasie pandemii COVID -19. To przede wszystkim Portal NATO DEEP, czyli rozbudowana platforma e-learningowa LMS ILIAS, której zasięg wpływu obejmuje kraje Europy, Azji oraz Afryki oraz Ameryki Południowej. Będąc wzmacnianym postami na kontach w mediach społecznościowych.
Realizowany od 2019 roku przez Filię w Ełku projekt „Uruchomienie portalu e-learningowego NATO DEEP”, jako powiązany również z dyscypliną nauk o komunikacji społecznej i mediach, obejmuje także kolejny, ważny instrument – platformę wideokonferencyjną BigBlueButton, Prowadzone na obu platformach, od 2020 roku, kursy w języku angielskim „Tworzenie multimediów”, “Efektywne zajęcia zdalne”, „Istota mikrolearningu – H5P” były dedykowane głównie osobom zatrudnionym w instytucjach sektora bezpieczeństwa oraz obronności. Na szczególne podkreślenie zasługuje prowadzony w latach 2020/2021 zaawansowany kurs e-learningowy, realizowany na podstawie porozumienia o współpracy między NATO a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim na temat: „E-wykładowca oraz e-instruktor w nowym środowisku bezpieczeństwa spowodowanym przez COVID-19”. Uczestnikami byli przedstawiciele instytucji sektora obronnego zarówno krajów NATO, jak państw partnerskich. Dzisiejszą uroczystość uświetnia moment symboliczny – przecięcie wstęgi w „Pracowni e-learningowej”. Oznacza to, że na mapie pojawiło się miejsce, w którym mogą być prowadzone m.in. szkolenia oraz warsztaty dot. praktycznego wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości/ poszerzonej rzeczywistości. Taka sytuacja wychodzi naprzeciw strategicznym potrzebom programu NATO DEEP. Z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego składam serdeczne życzenia dobrego i owocnego czasu dla całej Wspólnoty Akademickiej i życzę sukcesów w realizacji wszystkich planowanych przedsięwzięć.

Notka biograficzna p. Mariusza Solisa

Kieruje programem wspierania transformacji systemów szkolnictwa wojskowego krajów partnerskich NATO (Defence Education Enhancement Programme – DEEP). Istotą programu jest organizowanie dedykowanych przedsięwzięć służących reformowaniu instytucji zajmujących się kształceniem i szkoleniem. Skupia się na trzech sferach aktywności: struktura organizacyjna, programy kształcenia oraz kompetencje wykładowców. Szczególna waga jest przywiązywana do tzw. transformacji cyfrowej, czego świadectwem jest przyjęcie, przez zespół kierowany przez Mariusz Solisa, „Strategii NATO DEEP w zakresie wspierania kształcenia zdalnego” (https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_190120.htm). Program DEEP, w ramach którego w 2021 roku zorganizowano 308 stacjonarnych oraz zdalnych przedsięwzięć, obejmuje następujące kraje: Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Irak, Jordania, Kazachstan, Kirgistan, Kolumbia, Maroko, Mauretania, Mołdawia, Mongolia, Serbia, Tunezja, Ukraina. Mariusz Solis, służył poprzednio m.in. jako dyplomata (radca-minister) w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO, gdzie był przedstawicielem w Komitecie Politycznym NATO. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji. W 2020 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy z Kijowa.