Posiedzenie Grupy NATO ds. Szkolenia z udziałem pracownika Filii UWM w Ełku

12-16 lutego 2023 roku odbyło się coroczne posiedzenie Grupy NATO ds. Szkolenia (NATO Training Group – NTG), jako najważniejszego gremium Sojuszu Północnoatlantyckiego zajmującego się kwestiami kształcenia i szkolenia zdalnego dla potrzeb NATO oraz wojskowych systemów edukacyjnych krajów członkowskich. Miejscem posiedzenia był kompleks konferencyjny Sił Powietrznych Republiki Włoskiej w Rzymie. Uczestniczyli oficjalni przedstawiciele krajów NATO oraz zaproszeni goście, w tym delegacja z ministerstwa obrony narodowej Ukrainy oraz Sił Zbrojnych Szwajcarii. Obecny był pracownik Filii UWM w Ełku, dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM, jednocześnie dyrektor NATO DEEP eAcademy, zaproszony w celu poinformowania uczestników na temat bieżących i planowanych działań edukacyjno-szkoleniowych programu NATO DEEP. Oprócz wystąpień przewodniczących delegacji państw NATO, prowadzono sesje grupowe oraz dyskusje. Zorganizowano również wizytę studyjną w Centrum Eksperckim NATO ds. Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych. W toku obrad poruszono następujące tematy, jako oficjalne zadania związane z tzw. mandatem grupy: 1. Aktualizacja normy STANAG (opracowanie zalecenia standaryzacyjnego – STANREC – w celu rozszerzenia STANAG 2591 dot. e-learningu), 2. Learning Analytics jako nowe podzadanie STANAG, 3. Przyszłość Grupy NATO ds. Szkolenia, 4. Udostępnianie e-kursów oraz katalogu kursów online, 5. Podręcznik kształcenia zdalnego NATO, 6. Model rozwijania zdolności e-learningowych NATO, 7. Przyszłe specyfikacje techniczne, 8. Glosariusz terminów sfery e-learningu. W dyskusjach „Blue Skies” poruszono m.in. kwestie wpływu na ekosystem uczenia się ze strony takich sfer/ technologii jak np. Metaverse, wirtualna rzeczywistość – XR/VR/AI/ChatGPT. Efektem uczestnictwa pracownika Filii UWM w posiedzeniu było m.in. nawiązanie roboczego kontaktu z przedstawicielami Sił Zbrojnych Szwajcarii i uzyskanie od nich dostępu oraz możliwości przetłumaczenia na język polski certyfikowanych kursów e-elearningowych, które będą docelowo wykorzystane dla potrzeb procesu dydaktycznego realizowanego w Filii UWM w Ełku (np. sfery cyberbepieczeństwa oraz kursów w technologii VR). Kolejne posiedzenie Grupy NTG odbędzie się w Hamburgu we wrześniu, przy czym zostanie powiązane z organizowanym w tym samym czasie kongresem kształcenia zdalnego Bundeswehry.